Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Masz zamiar kupić kocioł na paliwo stałe ? Zobacz na co najbardziej zwrócić uwagę

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Masz zamiar kupić kocioł na paliwo stałe ? Zobacz na co najbardziej zwrócić uwagę

Pamiętaj, że wybór kotła na paliwo stałe to decyzja na bardzo długi czas. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń, które różnią się wieloma ważnymi elementami takimi jak np. cena, czy cechy użytkowe.

Jednym z rodzajów kotłów na paliwo stałe są kotły zasypowe, które ze względu na swój niewielki rozmiar, zajmą mało miejsca w kotłowni. Mają niestety niższy komfort użytkowy, gdyż po każdym skończonym spalaniu, należy zasypać i rozpalić go od nowa. Innym rodzajem kotłów na paliwo stałe są kotły podajnikowe, które są bardzo łatwe w obsłudze i eksploatacji. W tych kotłach rozpalamy paliwo tylko raz na sezon oraz dosypujemy co jakiś czas materiał do podajnika paliwa. Kotły różnią się ceną, rozmiarem, cechami użytkowymi, czy rodzajem paliwa.

Jeżeli wiemy jakim rodzajem paliwa chcemy ogrzewać dom, to wybór odpowiedniego sprzętu nie powinien sprawić nam większej trudności. Jednakże, nie zawsze jest oczywiste to, czym chcemy ogrzewać nasz dom.

Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy się kierować przy wyborze kotła na paliwo stałe jest rodzaj paliwa. Jest wiele podstawowych paliw jakie możemy wykorzystać, np. drewno lub węgiel kamienny. To w jakiej części Polski się znajdujemy powinno być podstawą do wyboru paliwa, gdyż w jednej części kraju tańszy jest węgiel kamienny, a w innej drewno.

Ważną kwestią jest wybór mocy kotła. Należy dobrać taką moc kotła, żeby w wystarczającym stopniu ogrzewał nasz dom. Lecz jeżeli wybierzemy kocioł ze zbyt dużą mocą, możemy zadusić go, co doprowadzi do szybszego zużycia się kotła i potrzeby wymiany na nowy.

Należy też pamiętać o miejscu, w którym powinien być zamontowany nasz kocioł. A więc dobierajmy kocioł do wielkości naszej kotłowni. Przy wyborze wielkości kotła należy pamiętać, aby w kotłowni pozostało wystarczająco dużo miejsca na spokojne manewrowanie przy kotle i dokonywanie wszystkich podstawowych czynności użytkowych, tj. zasypywanie kotła oraz jego czyszczenie. Planując budowę kotłowni pamiętaj, że cała instalacja systemu zajmuje dodatkowe miejsce. Zastanów się również nad miejscem składowania opału, aby szybko i sprawnie uzupełnić kocioł.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii