Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Jakie substancje zawiera proszek do prania

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Jakie substancje zawiera proszek do prania

Na rynku jest wiele proszków do prania, a jeden prześciga drugi w swojej skuteczności. Wszystkie z nich zawierają wiele substancji o których pojęcia nawet nie mamy. Każda z tych substancji pełni inną funkcję. A to wszystko po to, aby twoje ubrania były miękkie, czyste i pachnące świeżością.

W większości proszków do prania znajdziesz standardowe związki chemiczne. Jednym z nich są związki powierzchniowo czynne. Mają one za zadanie usuwanie brudu z ubrań. Kolejną substancją jest zmiękczacz wody. Neutralizuje on sole mineralne, które znajdują się w wodzie. Substancja ta jest potrzebna, żeby zapobiec osadzaniu się kamienia w różnych miejscach pralki. Każdy środek piorący posiada w swoim składzie wybielacz, który usuwa plamy.

Ciekawym związkiem chemicznym jest rozjaśniacz optyczny, który dodawany jest w celu lekkiego zakłamania rzeczywistości. Otóż dzięki temu środkowi nasze pranie wydaje się bielsze niż było. Efekt ten jest krótkotrwały, ale wywierający imponujące wrażenie. Każdy proszek do prania zawiera w sobie enzymy rozpuszczające i usuwające plamy z żywności. Przyjemnym dodatkiem są środki zapachowe.

Każdy z przedstawionych składników posiada różne rodzaje. Do związków powierzchniowo czynnych należą fosforany oraz polietylenoglikole. Mają one za zadanie nawilżyć tkaninę oraz brud i zapobiec ponownemu osadzeniu się owych cząsteczek na pranych ubraniach.

Innym związkiem powierzchniowo czynnym jest nonylofenol, który ma bardzo podobne funkcje do wymienionej substancji wcześniej. Niestety ten składnik ulega wolniej biodegradacji i często pozostaje w wodzie oraz glebie. Ostatnimi związkami są ABS oraz LAS, które również są substancjami słabo biodegradującymi. Związki te mogą powodować podrażnienia oraz reakcje alergiczne u osób szczególnie na nie narażonych. Chemiczne wybielacze można podzielić na chlorowe oraz tlenowe.

Te pierwsze substancje są to podchloryn sodu, który oprócz wybielania zdezynfekuje twoje ubrania. Niestety produkt ten może podrażnić błony śluzowe. Inną substancją z grupy chlorowych jest podchloryn wapnia, który wybiela oraz odkaża, ale jest to środek wysoce żrący oraz szkodliwy dla środowiska.

Wybielacze tlenowe, czyli druga grupa wybielaczy jaką możesz znaleźć w swoim proszku do prania to substancje takie jak nadtlenek wodoru - który niszczy drobnoustroje, a w niskich stężeniach jest nieszkodliwy dla środowiska, nadborany, które oprócz standardowych wybielająco – odkażających właściwości posiada również właściwość konserwującą. Nadwęglan jest to kolejny tlenowy wybielacz chemiczny, który jest przyjazny dla środowiska, wybiela oraz czyści i dezynfekuje.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii