Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Metody działania sprężarek

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Metody działania sprężarek

Sprężarka, jak sama nazwa mówi służy do produkcji sprężonego powietrza. Wyróżnia się trzy typy tego rodzaju urządzeń, a mianowicie: sprężarki tłokowe, sprężarki śrubowe rotacyjne, sprężarki odśrodkowe.

Sprężarka tłokowa, wyporowa czy objętościowa pracuje na takiej zasadzie, że obiera pewną objętość powietrza, a następnie poprzez tłok, zmniejsza objętość zassanego powietrza i podnosi jego ciśnienie. Sprężarka ta produkuje różne stopnie sprzężenia, a mianowicie z ciśnienie na ssaniu wynoszącego 1 bar można uzyskać ciśnienie tłoczenia do 5 – 6 barów. Są to urządzenia olejowe, a rzadziej występują wersję bezolejowe. Sprężarka tłokowa to urządzenia nieco tańsze od innych rodzajów kompresorów, ale przez to wymagają częstej konserwacji i serwisu.

Sprężarki śrubowe rotacyjne działają poprzez zazębianie się dwóch wirników o naciętej linii. Wirniki te obracają się, a więc pracują w przeciwnych do siebie kierunkach. Zasysane powietrze jest zamykane w wypustkach wirników, w wyniku zmniejszenia przestrzeni pomiędzy liniami śrubowymi dochodzi do sprężenia powietrza i jego wylotu na zewnątrz. Ciśnienie wytwarzane poprzez sprężarki śrubowe rotacyjne ma wartość do 17 barów. W wyniku zużywania się tego rodzaju sprężarek dochodzi do pogarszania się stopnia wydajności sprzętu. Oprócz częstych serwisów konieczne jest często wykonywanie kapitalnych remontów.

Sprężarki odśrodkowe to ostatni z rodzajów sprężarek, których zasady działania znacznie różnią się od dwóch powyższych rodzajów sprężarek. Ich praca polega na zwiększaniu prędkości powietrza, co ma skutkować podniesieniem jego ciśnienia. Wlatujące do sprężarki powietrze jest napędzane, a następnie konwertowane na ciśnienie. Z użyciem sprężarek odśrodkowych wiąże się konieczność stosowani chłodnic, które najczęściej przybierają formę powietrze-woda. Są one bezolejowe z uwagi na fakt konieczności wytworzenia niezanieczyszczonego powietrza. Powstały one z myślą o długiej, nieprzerwanej pracy, stąd nie wymagają przeglądów serwisowych tak często jak ich poprzedniczki. Nie mają wielu części zamiennych toteż pochłaniają niewielkie koszty związane z ich instalacją. Poza tym pracują bardzo cicho.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii