Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Rodzaje obiektywów

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Rodzaje obiektywów

Przed zakupem nowego obiektywu fotograf powinien zastanowić się co zamierza nim fotografować. Dla fotoamatorów najlepszym obiektywem będzie uniwersalny zoom o dużej rozpiętości ogniskowej.

Jednakże dla osób, które szerzej chcą zająć się konkretnym tematem fotografii np. przyrodniczej, reportażowej, czy sportowej. Nowy obiektyw to również więcej opcji. Trzeba zapoznać się z poszczególnymi cechami obiektywów, gdyż kupno obiektywu bez żadnej wiedzy na ten temat to strata czasu i pieniędzy.

Aby wybrać dobry obiektyw odpowiadający twoim wymaganiom trzeba znać wszystkie rodzaje oraz sposób w jaki dzielą się obiektywy. Najbardziej podstawowy podział wiąże się z ogniskową oraz z możliwością jej zmniejszania lub zwiększania. Jeżeli weźmiemy pod uwagę właśnie te kryteria obiektywy możemy podzielić na: Standardowe, Szerokokątne, Długoogniskowe/tele.

Standardowy obiektyw posiada ogniskową, która wynosi mniej więcej ok. 50 mm. Odnosi się to do aparatów z matrycą 24x26 mm. Jest to matryca, której wielkość odpowiada jednej klatce filmu małoobrazkowego. Kąt widzenia w tych obiektywach to od 35 do 64o. Ogniskowa w obiektywie będzie się zmieniać wraz z matrycą. Jeżeli np. aparat posiada matrycą APS-C to obiektyw standardowy do niego będzie miał ogniskową 30 mm. Obiektyw standardowy jest idealny dla osób, które potrzebują obiektywu wielozadaniowego. Ten obiektyw jest dobry dla osób początkujących. Cechuje go najmniejsze zniekształcenia perspektywiczne, duża jasność oraz duża ostrość.

Szerokokątny obiektyw zapewnia szerszy kąt widzenia. W tych obiektywach panuje zasada, że im krótsza ogniskowa, tym bardziej szerokokątny obiektyw. Jest to idealny obiektyw dla osób chcących specjalizować się w zdjęciach krajobrazu, architektury, reporterskiej czy zdjęć w małych pomieszczeniach. Nie nadaje się on do portretów ze względu na przeskalowanie pierwszego planu. Oprócz tego obiektyw ten posiada bardzo dużą głębię ostrości oraz wady optyczne, m. in. Dystorsję czy winietowanie.

Ostatnim obiektywem jest obiektyw długoogniskowy/tele, który jest przeciwnością obiektywu szerokokątnego. Ma on wąski kąt widzenia – poniżej 35o. Obiektyw ten świetnie się sprawdzi dla osób, które poszukują wrażeń przy fotografii portretowej, sportowej, przyrodniczej lub zdjęć obiektów znacznie oddalonych. Obiektyw ten cechuje głębia ostrości. Obiektyw ten cechuje prawie brak wad optycznych. Są to najdroższe rodzaje obiektywów. Są też o wiele cięższe od dwóch poprzednich oraz mają o wiele mniejszą jasność od obiektywów krótko ogniskowych.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii