Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Budowa głośników komputerowych

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Budowa głośników komputerowych

Głośniki posiada prawie każdy użytkownik komputera. Są one wbudowane w laptopa lub jako wolnostojące głośniki podłączone do jednostki stacjonarnej. Głośniki są niezbędnym przyrządem do odtwarzania toru akustycznego.

Od jakości głośników będzie zależała jakość dźwięków. Jednakże pomimo postępu techniki konstrukcja głośników nie zmieniła się wcale. Poszczególne komponenty głośników takie jak membrana, zwrotnice czy obudowy robione są z lepszych jakościowo materiałów, lecz układ komponentów w głośniku jest taki sam.

Najlepszymi dostępnymi na rynku głośnikami, oferującymi wspaniały dźwięk oraz jakość są głośniki elektrostatyczne. Niestety ich ceny są bardzo wysokie i oscylują w granicach nieprzekraczalnych dla wielu wielbicieli muzyki. Tak jak wszystkie urządzenia elektryczne i te mają swoje wady. Głośniki te posiadają najnowszą technologię zwaną NXT. Jest to technologia która słabo przetwarza najniższe częstotliwości, które są uzupełniane o dynamiczne głośniki nisko tonowe.

Konstrukcja głośników nie jest bardzo skomplikowana. W popularnym niegdyś sprzęcie posiadaliśmy jeden głośnik, który był szerokopasmowy. W teorii ten głośnik obsługiwał całe pasmo słyszalne. Nowsze technologie wymusiły na producentach zastosowanie podziału na dwie części. To przez stereofonię, a w następnych latach standardu Hi-Fi wprowadzono wysoką jakość głośników oraz podział pasma akustycznego na wysokotonową oraz średnio-nisko tonową. Poprzez wprowadzenie tych zmian obecne głośniki muszą być podzielone i oddzielnie obsługą poszczególne pasma. Te głośniki muszą być dostosowane do przenoszonego pasma.

Głośnik dynamiczny składa się z magnesu. W jego polu magnetycznym umieszczona jest cewka, która składa się z uzwojenia nawiniętego na sztywnym karkasie. Prąd zmienny przepływa przez cewkę. Wytwarza on zmienne pole magnetyczne, które oddziałuje ze stałym polem magnetycznym magnesu pozwalając na ruch cewki. W zależności od przepływu prądu cewka rusza się we wewnątrz lub na zewnątrz. W ten sposób przymocowana do cewki membrana porusza się. Drgania membrany wywołują wytworzenie fal dźwiękowych odbieranych przez nasze uszy. W ten oto sposób słyszymy dźwięki naszych ulubionych piosenek.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii