Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Jak działa alkomat

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Jak działa alkomat

Alkomat, czyli urządzenie służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu zbudowany jest z trzech podstawowych modułów : układu mechanicznej obróbki powietrza, komórki pomiarowej oraz układu elektronicznego obliczającego stężenie i układ sterujący obsługą urządzenia.

Układ mechanicznej obróbki powietrza służy do dostarczenia określonej ilości badanego powietrza. Komórka znajdująca się w środku urządzenia pod wpływem etanolu zawartego w wydychanym powietrzu zmienia rezystencję półprzewodnika lub indukuje prąd w stopniu odpowiednim do ilości etanolu. Następnie układ elektroniczny porównuje wartość prądu z wprowadzonymi wcześniej danymi wzorcowymi i ukazuje stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

W alkomatach może być zastosowany jeden z trzech rodzajów sensorów. Pierwszym z nich jest sensor półprzewodnikowy. Jest on najtańszy ze wszystkich, co za tym idzie jest najmniej dokładny. Na wynik może wpłynąć wiele rzeczy, np. nikotyna, węglowodory, aceton, czy też substancje zawarte w pożywieniu. Te wszystkie czynniki mogą sprawić, że wynik będzie wyższy lub niższy. Dlatego też przez wykorzystaniem tego typu alkomatu należy przepłukać usta wodą i postępować ściśle według instrukcji.

Kolejnym sensorem jest sensor elektrochemiczny. Jest o wiele droższy od poprzedniego, ale przekłada się to na wynik badanego stężenia. Potrafi on odróżniać etanol od innych czynników imitujących etanol i mogących wpłynąć na wynik badania. Sensor ten działa na zjawisku selektywnego ogniwa paliwowego, które pod wpływem chemicznej przemiany etanolu powoduje uwolnienie elektronów, co tworzy prąd elektryczny. Sensory elektrochemiczne różnią się ceną i jakością. Nie są jednak najlepszym sposobem badania trzeźwości.

Ostatnim sensorem wykorzystywanym w alkomatach jest sensor spektrofotometryczny. Jest on najlepszy z dotychczasowych istniejących na rynku. Do badania stężenia etanolu wykorzystuje analizę spektralną światła mierząc absorbcję promieniowania przechodzącego przez ściśle określoną objętość gazu w funkcji długości fali. Niestety ze względu na swoją cenę używane są tylko w ściśle określonych miejscach takich jak komisariaty policji, czy sądy.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii
RANKING - 3 miejsce
Alkomat FitAlco Mars ELITE
Alkomat FitAlco Mars ELITE
419zł