Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Z czego jest zrobiony akumulator samochodowy

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Z czego jest zrobiony akumulator samochodowy

Akumulator samochodowy znajduje się w każdym samochodzie. Jest on w łatwo dostępnym miejscu, tak żeby w razie awarii szybko naprawić go, lub wymienić na nowy akumulator.

Akumulatory rozruchowe dostarczają krótki, ale silny impuls prądu w celu uruchomienia silnika. Akumulator nie jest jedynym źródłem prądu w silnikach spalinowych. Oprócz akumulatora w samochodzie znajduje się również alternator lub prądnica. W starszych modelach samochodów znajdował się i alternator i prądnica. Urządzenia te działają naprzemiennie. Akumulator został skonstruowany tak, aby dostarczyć energię do obwodów elektrycznych. Pozwala to na uruchomienie silnika znajdującego się w stanie spoczynku. Aby uruchomić samochód potrzebujemy prądu, który zasila rozrusznik oraz układ zapłonowy. Prąd ten dostarczany jest właśnie z rozrusznika. Akumulator również odpowiada za odtwarzanie radia, czy możliwość zapalenia świateł bez potrzeby włączenia silnika. Od momentu włączenia silnika akumulator nie jest już używany. W jego miejsce prąd do silnika dostarcza prądnica lub alternator.

Akumulator składa się z ogniw. Każde z nich posiada napicie rzędu 2,13 V. Jednakże, aby pozyskać wymaganą ilość prądu należy wszystkie ogniwa połączyć szeregowo. Aktualnie najczęściej się używa akumulatorów 12 V. W dwóch skrajnych ogniwach znajdują się wypusty, z których wyprowadzone są końcówki biegunowe. Jedna z nich jest dodatnia, a druga jest ujemna. Końcówki biegunowe podłączone są do obwodu elektrycznego samochodu. W akumulatorze znajduje się również kratka, która odpowiada za przewodzenie prądu elektrycznego. Jest również szkieletem konstrukcyjnym.

Kolejnym elementem akumulatora jest płyta dodatnia oraz płyta ujemna. Występuje tutaj również separator, oddzielający płytę dodatnią od ujemnej, gdyż zetknięcie się tych dwóch płyt mogłoby doprowadzić od zwarcia. W akumulatorze znajdują się ogniwa. Ogniowo jest to element składający się z separatora oraz dwóch płyt, ujemnej oraz dodatniej. Całość układu osadzona jest w obudowie, która jest odporna na działanie kwasu. Elektrolit, czyli rozcieńczony kwas, to ostatni element akumulatora. Płyty dodatnie i ujemne są w nim zanurzone, tak aby swobodnie mogły przekazywać prąd elektryczny.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii