Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Dyski przenośne – na co zwrócić uwagę?

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Dyski przenośne – na co zwrócić uwagę?

Zewnętrzne dyski wydają się niezbędne, jeżeli chodzi o kopie zapasowe, serwery plików bądź przenoszenie dużej ilości danych między komputerami. Wybór odpowiedniego nośnika uzależniony jest naszymi oczekiwaniami.

W zależności od zapotrzebowania możemy wybrać nośnik 2,5” bądź 3,5” .Dysk zewnętrzny 2,5” idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą mieć dysk zawsze przy sobie – mniejsza waga, wymiary i sposób zasilania sprawiają, że będzie on idealny do podłączania do różnych komputerów.

Dyski zewnętrzne 3,5” w wielu przypadkach wymagają podpinania zasilaczy, a więc tym samym gniazdek z prądem. Nie jest możliwe ładowanie ich z portu USB. Dysk ten sprawdzi się wtedy, gdy będzie on stał w jednym miejscu. Warto wspomnieć, że to modele 3,5” zazwyczaj mają mniejszy koszt w przeliczeniu na 1GB pojemności oraz znacząco większą pojemność. Najbardziej powszechnymi nośnikami są USB w wersji 2.0. Ten interfejs jest rozpoznawany obecnie przez każdy komputer PC. Niestety dyski te cechują się ograniczoną przepustowością.

Dużo lepszą opcją jest vUSB 3.0, który osiąga znacznie większą przepustowość. Plusem tego interfejsu jest pełna kompatybilność z USB 2.0. Na rynku dostępne są również konstrukcje z interfejsem FireWire oraz eSata. W przypadku posiadania większej liczby komputerów należy pomyśleć o zakupie zewnętrznego dysku sieciowego z interfejsem Ethernet, umożliwiającego dostęp do sieci lokalnej LAN bez przepinania kabli.

Kupując dysk zewnętrzny musimy zwrócić uwagę na prędkość obrotową, pamięć buforową, a także takie szczegóły jak możliwość kolejkowania zadań. W kwestii bezpieczeństwa każdy dysk przenośny powinien posiadać czujnik spadania, zapobiegający uszkodzeniu się produktu w razie jakiegokolwiek wypadku.

W przypadku, gdy nasz dysk przeznaczony będzie do pracy, można pomyśleć również o nośniku pozwalającym szyfrować dane. W przypadku wyboru dysku zewnętrznego śladowe znaczenie mają wygląd i kształt, z wyjątkiem sytuacji, gdy kupujemy komuś dysk na prezent. Wtedy warto pomyśleć o jakimś ciekawym motywie.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii