Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Czy CB radio jest legalne w Polsce czy nie

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Czy CB radio jest legalne w Polsce czy nie

Spór o legalność CB radia w Polsce ciągnie się od wielu lat. Korzystanie z CB radia jest niezwykle przydatne. Zadając jedno pytanie możemy szybko dowiedzieć się, czy w pobliżu nie ma korków, czy nie zdarzył się wypadek. CB radio pomoże zaoszczędzić nam parę godzin „stania” w korkach. Kierowcy udający się w dłuższe trasy, z chęcią korzystają z CB radia w celu ustalenia powyższych informacji. Lecz czy korzystanie z CB radia podczas prowadzenia pojazdu może przysporzyć nam kłopotów?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w rozporządzeniu ministra transportu w sprawie urządzeń radiowych – nadawczych lub radiowo-odbiorczych (Dz. U. z 2007 r. nr 138 poz. 972). Zgodnie z treścią tego rozporządzenia kierowcy mogą korzystać z CB radia bez pozwolenia radiowego o ile spełniają określone warunki techniczne. CB radio dopuszczone do użytkowania przez kierowców może działać tylko i wyłącznie w zakresie częstotliwości pomiędzy 26,96, a 27,41 MHz. Co więcej CB radia z tą właśnie częstotliwością spełniają określone warunki w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135. Jest to norma europejska jaką muszą spełniać CB radia, aby być dopuszczone do użytku wśród kierowców. Drugą normą jaką musi spełniać redio to emisja dwuwstęgowego sygnału zmodulowanego amplitudowo lub z emisją jednowstęgową, które spełniają warunki STDI EN 300 433, do 4W dopuszczalnej mocy nadajnika.

Niestety, jeżeli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi, że nasze radio nie spełnia wszystkich wytycznych kierowca może zostać ukarany grzywną oraz dostać przykazanie demontażu nielegalnego sprzętu. Kolejnym problemem jaki pojawia się przy korzystaniu z CB radia jest trzymanie słuchawki CB radia podczas prowadzenia pojazdu. Ustawa prawo o ruchu drogowym wyraźnie zakazuje korzystania podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego telefonu, który wymaga trzymania mikrofonu lub słuchawki w dłoni.

Jednakże kierując się wykładnią tego przepisu stwierdzono, że mikrofon CB radia nie może zostać zaliczony do kategorii telefonu komórkowego, a więc można swobodnie korzystać z niego podczas prowadzenia pojazdu. Zdanie to zostało również potwierdzone przez Biuro Prawne Komendy Głównej Policji.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii