Najlepszy ranking produktów
Jaki produkt kupić?
Który jest najlepszy?
Jaki kupić
Wybierz
parametry

Sprawdź
opinie

Sprawdź
ranking
popularności

Wybierz
najlepszą
ofertę
KUPUJ! Najlepsza cena
Odpowiednia pielęgnacja sierści kota

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii

Odpowiednia pielęgnacja sierści kota

Zatrważająca większość posiadaczy kotów nie przywiązuje uwagi do kwestii ich pielęgnacji. To ogromny błąd, zwłaszcza, jeśli nasz podopieczny ma w zwyczaju opuszczać mury domu i udawać się na kocie wędrówki po okolicy.

Choć są to zwierzęta wyjątkowo higieniczne, które systematycznie i wytrwale czyszczą wszelkie zakamarki swojego ciała przy użyciu swojego języka i łapek, to ingerencja ze strony człowieka jest jak najbardziej wskazana. Nasze działania zależeć powinny rzecz jasna od długości sierści kota, dlatego też w tym artykule opiszemy jak obchodzić się zarówno z kotami długo i krótkowłosymi.

Koty długowłose mają znacznie większy problem z utrzymaniem czystości swojego futerka. Zazwyczaj ich piękna, wręcz majestatyczna sierść jest efektem mutacji. Większość z tych kotów miałoby nikłe szanse na przeżycie poza domem. Długowłose koty wymagają codziennego czesania w celu zapobiegnięcia powstawania kołtunom, który niesie za sobą konieczność pozbawienia kota części futerka. Większość kotów nie przepada zbytnio za zabiegami czesania, jednak umiejętne i stopniowe zwiększanie jego częstotliwości i długości trwania pozwoli bez większych problemów je do nich przyzwyczaić. Co się tyczy kwestii kąpieli, nie jest ona konieczna a do tego zazwyczaj jest ciężko znoszona, wobec czego można jej z czystym sumieniem zaniechać.

Przypadłością kotów krótkowłosych jest linienie, w trakcie, którego kot dokonując czynności higienicznych we własnym zakresie, połyka martwą sierść. W konsekwencji doprowadza to do gromadzenia się jej w układzie pokarmowym wraz z jedzeniem i powstawania twardych kul wymagających interwencji weterynaryjnej. Pomocny może się tu okazać koci zwyczaj jedzenia trawy, który stymuluje wymioty i pomaga pozbyć się zgromadzonej sierści. Warto, więc zapewnić kotu swobodny dostęp do trawy, na przykład w doniczce. Warto również systematycznie czesać krótkowłose koty przy użyciu gęstego grzebienia, pozbywając się w ten sposób martwych włosów, za co z pewnością nasz kot będzie nam wdzięczny.

Zobacz nasz RANKING produktów dla tej kategorii